АМКУ схвалив Проект критеріїв допустимості держдопомоги на послуги у сфері громадських пасажирських перевезень

26.01.2023
АМКУ схвалив Проект критеріїв допустимості держдопомоги на послуги у сфері громадських пасажирських перевезень

Антимонопольний комітет України 26 січня 2023 року схвалив проект Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання з надання послуг у сфері громадських пасажирських перевезень, які є послугами, що становлять загальний економічний інтерес».

Зазначені критерії застосовуватимуться для здійснення оцінки допустимості державної допомоги у сфері громадських пасажирських перевезень: міським електричним, автомобільним, залізничним та внутрішнім водним транспортом (за винятком туристичних перевезень).

Зокрема, з їх допомогою визначатимуться умови, відповідно до яких замовники транспортних послуг повинні будуть компенсувати витрати перевізників під час здійснення ними громадських пасажирських перевезень, що є послугами загального економічного інтересу (ПЗЕІ). Приміром, це можуть бути компенсації за перевезення пільгових категорій громадян.

Відповідно до затвердженого АМКУ тексту проекту Постанови, державна допомога вважатиметься допустимою, якщо:

  • Перевізника обрано з дотриманням вимог законодавства;
  • Зобов’язання з надання послуг громадських пасажирських перевезень, які є ПЗЕІ, покладено на перевізника згідно з договором (рішенням);
  • Забезпечується нагляд за дотриманням цих зобов’язань;
  • З метою уникнення надання економічних переваг заздалегідь розроблено механізм, на підставі якого об’єктивним і прозорим способом розраховується компенсація;
  • Компенсація не є надмірною;
  • Перевізники, які знаходяться у сфері управління замовника транспортних послуг, не матимуть права надавати відповідні послуги за межами визначеної ним території;
  • Забезпечено окремий бухгалтерський облік доходів і витрат на послуги, що фінансуються коштом держави чи місцевих ресурсів, та інших послуг.

Також затверджений АМКУ Проект документа визначає спосіб розрахунку максимального розміру державної допомоги та витрати, що можуть бути відшкодовані отримувачам державної допомоги. Ці норми необхідні для врегулювання правил та ефективності обчислення компенсації.

Ухвалений Комітетом проект Постанови, відповідно до законодавства, буде оприлюднено для проведення консультацій з громадськістю та надіслано до зацікавлених органів державної влади для погодження.